Nový Zéland - Země dlouhého bílého oblaku
Nový Zéland je jednou z nejvhodnějších a nejoblíbenějších zemí pro pronájem obytného vozu na světě. Na cestování karavanem si vyhraďte alespoň tři týdny. Cestování obytným vozem je zde vhodné i pro cestovatelské “začátečníky”.
- TOP destinace pro karavanisty
- super ceny při rezervaci 5+ měsíců
- nejvýhodnější ceny pronájmu karavanů
- vhodné pro rodiny s dětmi
- nejširší nabídka karavanů na NZ
Karavanem po Novém Zélandu
Na Novém Zélandu uvidíte nespoutanou a divokou přírodu, setkáte se s maory, delfíny, lachtany i tučňáky a vydáte se karavanem po stopách Středozemě z Pána prstenů.
Procestovat Nový Zéland v karavanu je nesmírně populární. Budete mít maximální flexibilitu a sami si zvolíte program a tempo Vaší dovolené. Právě díky cestování v obytném voze budete mít možnost na Novém Zélandu vyzkoušet obrovskou škálu zážitků, výletů a aktivit. Každý si zde najde to své - ať už jste mladý pár, senior, nebo rodina s dětmi.
Nový Zéland jsou dva ostrovy - Severní a Jižní.
Pokud chcete navštívit oba dva ostrovy a to nejlepší z Nového Zélandu (99% turistů), vyzvedněte si obytný vůz v půjčovně karavanů v Aucklandu a vraťte v Christchurch, nebo obráceně. Toto je způsob, jak se karavanem na Novém Zélandu nejčastěji cestuje. Mezi ostrovy přejedete trajektem, obytný vůz vezmete s sebou na palubu. Doporučujeme volit karavany s automatickou převodovkou, jezdí se zde vlevo.
Také doporučujeme volit vozy s certifikací self contained, které umožní přespávat i mimo placené kempy..
Obytný vůz rezervujte IDEÁLNĚ 12 - 6 MĚSÍCŮ DOPŘEDU, a to zejména v případě, že se chystáte cestovat v období novozélandské hlavní sezóny (okolo Vánoc).
Kdy si na Novém Zélandu půjčit karavan?
- Na Nový Zéland doporučujeme v karavanu cestovat od října do dubna.
- Léto na NZ = období prosinec-únor. Hlavní sezóna. Nejvyšší teploty v roce, velké množství turistů, nejvyšší ceny. Vhodné pro pronájem obytného vozu.
- Jaro + podzim na NZ = říjen + listopad, březen + duben. Dobré počasí, méně turistů, nižší ceny. DOPORUČUJEME.
- Okrajová sezóna = září + květen. Může být už nestabilní počasí, chladno/ déšť. Málo turistů, nízké ceny.
- Zima na NZ = červen, červenec, srpen. Déšť a sníh, minimum turistů, nejnižší ceny.
Zajímavé tipy
Při rezervaci vozidla doporučujeme rezervovat i některou z následujících aktivit na Novém Zélandu se slevou od Go2 Camper:
SkyTower v Aucklandu - nejvyšší vyhlídková věž na Jižní polokouli
Te Puia v Rotorua - skanzen s tryskajícími gejzíry, maorským řezbářstvím a ptáčkem kiwi
Waiotapu poblíž Rotorua - procházka skrz geotermální pole s bublajícími jezírky a gejzírem
Milford Sound - Plavba po ikonickém fjordu Milford Sound. Ranní plavba v 9:00 = méně turistů + lepší pozorování zdejší fauny.
Na jak dlouho si půjčit obytný vůz na Novém Zélandu?
Pokud chcete navštívit oba dva ostrovy Nového Zélandu, berte jako minimální dobu dovolené 3 týdny. Počítejte s tím, že vzhledem k výraznému časovému posunu strávíte cca 4-5 dní na cestě mezi Evropou a Novým Zélandem.
Obecně doporučujeme pro pronájem karavanu na Novém Zélandu 1 měsíc, případně déle. Čím více času máte, tím samozřejmě lépe - na Novém Zélandu je toho k vidění opravdu mnoho a jediným limitem pro Vás tak je tříměsíční turistické vízum.
V případě, že tolik času nemáte a můžete vyrazit například jen na 14 dní, zvolte pouze jeden z ostrovů a to ten Jižní. Pronájem obytného vozu poté směřujte z Christchurch do Queenstown, nebo obráceně, případně si při více času vyberte Christchurch, kde jízdu započnete i skončíte.
Řízení a kempování na Novém Zélandu
Na Novém Zélandu se řídí vlevo. Silnice zde nejsou tak frekventované jako v České republice. Velká většina pronajímaných obytných vozů jsou automaty, toto si doporučujeme pohlídat. Ve městech je povolená rychlost 50 km/h, mimo města následně 100 km/h. Měření rychlosti na silnici radarem je běžné.
Kromě českého řidičského průkazu budete potřebovat ještě mezinárodní řidičský průkaz v angličtině - bez něj vám vůz v půjčovně nevydají.
Pozor si dejte na nezpevněné cesty, kam má drtivá většina obytných vozů z autopůjčovny přísně zakázaný vjezd! Existují také další místa, kam autopůjčovny zakazují s obytným vozem jezdit, jedná se například o Skippers Canyon road - prostudujte si tedy pečlivě podmínky autopůjčovny a při převzetí vozu se v půjčovně karavanů neváhejte na cokoliv zeptat.
Kempování v obytném voze na Novém Zélandu
Pozor, s karavanem je na Novém Zélandu zakázáno kempovat kdekoliv se vám zlíbí. Riskujete vysokou pokutu od zdejších rangerů. Místo, kde plánujete strávit v karavanu noc tak musí být předem určeno právě pro nocování v obytném voze.
Můžete využít nabídky placených komerčních kempů, kterých je na Novém Zélandu obrovská síť a jsou skvělým místem pro setkávání s ostatními cestovateli. Cena se pohybuje cca 15-30 NZD/osoba za noc. Naleznete zde sprchy, kuchyňku, společenské místnosti, hříště pro děti a další.
Další variantou jsou DOC kempy ve správě Department of Conservation. Jedná se o přírodní kempy se suchým záchodem a pitnou vodou. Nachází se ve velké většině uprostřed přírody. Cena se pohybuje cca 5-15 NZD/osoba za noc.
Nocovat zcela zdarma je možné, a to pouze na místech, která jsou k tomu předem určena. Buď se jedná o tzv. “freedom kempy”, nebo o místa, kde je povoleno nocovat s certifikací self-contained.
Pokud je auto certifikované jako self-contained, znamená to, že má na palubě alespoň přenosný záchod a vám se tak otevírají široké možnosti pro nocování zdarma na nejrůznějších místech - například některých odpočívadlech. Na těchto místech je však často povoleno nocovat maximálně na jednu noc.
Certifikace self contained je však něco, co se vám určitě bude hodit. Pečlivě si tedy prozkoumejte a dvakrát prověřte, že vybraný vůz tuto certifikaci opravdu má - ne všechny vozy jimi totiž disponují!
Časté dotazy k pronájmu obytných vozidel na Novém Zélandu
Jaký je minimální věk řidiče pro pronájem karavanu na Novém Zélandu?
- Minimální věk řidiče se u každé půjčovny karavanů na Novém Zélandu liší. U některých je to 18 let, u některých 21 let, u některých více. Sledujte proto vždy konkrétní informace u daného modelu/ půjčovny. Nejčastěji je minimální věk pro řízení obytného vozu 21 let.
Potřebuji speciální řidičský průkaz k řízení obytného vozu na Novém Zélandu?
- K řízení a pronájmu karavanu nebo obytného vozu na Novém Zélandu je třeba disponovat platným řidičským průkazem (raději s více než 6 měsíci do konce platnosti) a platným mezinárodním řidičským průkazem.
Je na Novém Zélandu povoleno kempování “na divoko”?
- Kempování na divoko je na Novém Zélandu přísně zakázáno! Nemůžete svůj obytný vůz zaparkovat a tábořit kdekoliv chcete. Na divoko lze kempovat pouze na předem určených místech buď v placených kempech, nebo na místech určených pro vozy s certifikací self-contained. Doporučujeme pronajmout si vůz právě s certifikací self-contained, který vám umožní tato “nocoviště zdarma” využívat.
Jezdí se na Novém Zélandu vlevo nebo vpravo?
- Na Novém Zélandu se řídí vlevo.
Kdy je vhodné si rezervovat obytný vůz na Novém Zélandu?
- Doporučujeme rezervovat karavan s delším časovým předstihem, klidně 12-6 měsíců dopředu. Poté již nemusí být k dispozici. Zejména na hlavní turistickou sezónu prosinec-únor bývají kvalitní karavany dlouho dopředu vyprodané. Zbývající karavany jsou posléze za nejvyšší možné ceny.
Jaká je doporučená doba, délka a trasa pronájmu obytného vozu?
- Z našeho pohledu je ideální listopad nebo březen, pronájem vozu alespoň na 21 dní nebo déle, vyzvednutí v Aucklandu a vrácení v Christchurch.
Mohu s obytným vozem jezdit všude?
- Ne, je třeba řídit se podmínkami vaší autopůjčovny. Většina půjčoven zakazuje obytným vozům jezdit po nezpevněných cestách. Dále existují nebezpečné silnice a místa, kam vám autopůjčovna rovněž zakazuje vjezd, například Skippers Canyon road, Ninety Mile Beach aj.
Co když se s vozem něco stane?
- Pokud budete mít s vozem jakékoliv problémy, je bezpodmínečně nutné ihned kontaktovat autopůjčovnu. Na pozdější reklamace nemusí být brán zřetel. Go2 Camper nijak nezodpovídá za kvalitu a stav vozů. Je tedy třeba případné potíže řešit přímo s autopůjčovnou.
Jak je to s pojištěním vozu? Co je to nulová spoluúčast?
- Při rezervaci vozu si můžete vybrat i pojištění vozu. Důrazně doporučujeme volit nejvyšší možné pojištění nabízené autopůjčovnou, ideálně pojištění s nulovou spoluúčastí. Pojištění s nulovou spoluúčastí znamená, že v případě nehody neplatíte půjčovně nic (pokud jste neporušili podmínky - například jízda na zakázaných silnicích, jízda pod vlivem..).
- V případě, že nemáte sjednanou pojistku s nulovou spoluúčastí, ale se zálohou (tzv. bond), budete hradit náklady vyplývající z nehody až do této výše. Tato záloha je vám navíc při převzetí vozu strhnuta z vaší platební karty a po celou dobu pronájmu s ní tak nelze disponovat. Pozor, u některých variant “bez pojištění” se jedná klidně o 8 000 NZD, čili 120 000 Kč. Nehody nejrůznějšího typu jsou na Novém Zélandu časté a náklady na opravy astronomické, znovu tedy důrazně doporučujeme volit pro klid duše pojištění s nulovou spoluúčastí.
Jak se přepravit mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu?
- Mezi ostrovy se několikrát denně plaví trajekty společností Interislander a Bluebridge. Obytné vozy s sebou berete na palubu. Cesta trvá 3,5 hodiny. Jízdenky lze rezervovat již při rezervaci vozu, nebo v autopůjčovně, nebo individuálně online až na Novém Zélandu. Doporučujeme kupovat alespoň pár dní dopředu.
Je vhodné vyzvednout vůz ihned po příletu?
- Není. Doporučujeme první noc strávit v hotelu v Aucklandu nebo Christchurch, aklimatizovat se a vůz si vyzvednout až následující den ráno. Půjčovny jsou nejčastěji umístěny v blízkosti letiště. Doporučujeme tedy volit hotely právě u letiště. Například Ibis Auckland Airport nebo Jucy Snooze Christchurch.
Jak probíhá vyzvednutí vozu?
- Půjčovny jsou nejčastěji v blízkosti letiště. Postupovat budete dle instrukcí na voucheru, který Vám bude zaslán. Nejčastěji po příletu zavoláte na určené číslo a budete na letišti vyzvednuti autobusem/mikrobusem, který vás zaveze na pobočku půjčovny. Některé půjčovny mají transfery zpoplatněné, některé zdarma. Případně se můžete do půjčovny dopravit po vlastní ose.
Jak probíhá vrácení vozu?
- Vůz je třeba vrátit na předem domluvené místo ne později než je uvedeno na voucheru. Vůz od vás přebere zaměstnanec půjčovny, nebo jej zaparkujete na určené místo a klíčky vhodíte do označené schránky (jedná se o běžný způsob vracení vozů). Půjčovny jsou nejčastěji v blízkosti letiště. Transfer na letiště je možné domluvit u půjčovny předem - u některých je zpoplatněn, u některých zdarma. Pozor, vyhraďte si dostatek času, pokud chcete ještě ten den odlétat. Je třeba počítat s časem na vrácení vozu, přesun na letiště a check-in. Doporučujeme vůz vracet minimálně 3 hodiny před plánovaným odletem, raději však dříve.